Aký príbeh žijeme a nacionalizmus

Autor: Wendy Rachko | 18.6.2012 o 15:24 | Karma článku: 6,80 | Prečítané:  894x

Niektorí filozofovia tvrdia, že sme vrhnutí do slobody. Znamená to, že i keď sme si tento svet nevybrali, rozhodli sme sa tu zostať a dať nami vybraný zmysel tomu „tu“.

Zaoberám sa výchovou a hoci jej významu prisudzujem veľa, stále ju nepokladám za tú, ktorá by nám slobodu mohla vziať. Ako píše Hemingway: „Slobodu možno dočasne zničiť, ale nikdy- nikdy ju nemožno poraziť." A teda sme slobodní a presnejšie, ak sa pre slobodu rozhodneme slobodnými sa staneme. Premýšľam nad tým, prečo sa niektorí rozhodujú pre neslobodu a vytvárajú si vlastné väzenie. Čo im dáva ten zvláštny tragický príbeh? Je úsmevné ako mnohých baví žitie nešťastných lások, smoly zlého osudu. Veľakrát ma zaskočí nenávistný postoj plný paranoje voči Maďarom, Židom atď. Nedá sa mi nezamyslieť sa nad tým, aký príbeh vlastne žijú tí, čo majú potrebu spomínať na maďarizáciu alebo bohatstvo a moc Židov. Nietzsche napísal, že každý národ i každý jednotlivec má nepríjemné, dokonca nebezpečné vlastnosti a bolo by kruté požadovať od Židov, aby boli výnimkou. Keď sa vrátim k Maďarom dá sa tvrdiť, že tak ako sa nájde nacionalista Slovák tak sa nájde aj Maďar a nevidím v tom nejaký rozdiel. Vy snáď áno? Aký príbeh teda žijete? Volá sa snáď „Zatrpknutosť z minulosti"? Či skôr s premýšľaním tu a teraz „Zatrpknutosť a strach že mi niečo chýba alebo mám nadbytok"? Je na každom z nás aby sme analyzovali svoj príbeh a prečo ho žijeme. Ja za seba: Premýšľam.

A nežijem príbeh hrdého Slováka, no príbeh hrdého človeka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.


Už ste čítali?